Jak se změnilo politické rozložení sil po krajských volbách 2024?

people walking on the street near buildings during daytime

Krajské volby 2024 v České republice přinesly několik výrazných posunů na politické mapě. I když se na první pohled zdá, že většina výsledků kopíruje trend posledních let, realita ukazuje drobné, ale významné změny, které mohou ovlivnit i celostátní politiku.


ANO dál dominuje, ale s odstíny

Hnutí ANO Andreje Babiše opět potvrdilo svou sílu, když zvítězilo ve většině krajů. Nejvýraznější úspěch slavilo v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Přestože ANO zůstává dominantní silou, v některých regionech zaznamenalo mírný pokles podpory – především tam, kde se dařilo koalicím nebo novým regionálním hnutím.


Koalice SPOLU drží pozice, ale netáhne všude

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidující jako SPOLU obhájili svou pozici zejména ve středních a západních Čechách. Ve Středočeském kraji sice zaznamenali konkurenci v podobě sílícího ANO, ale celkově si udrželi stabilní jádro voličů. Zřetelný je ale fakt, že už to není ten silný magnet jako dříve – voliči očekávají více než jen spojení známých značek.


Piráti a STAN: Hledání ztracené formy

Piráti a STAN šli většinou samostatně, což se ukázalo jako strategicky riskantní. V některých krajích propadli pod očekávání, jinde si drželi mírné zisky. Nejlépe si vedli v Praze, Brně a Libereckém kraji, kde oslovili městské voliče. Celkově ale ukázali, že jejich někdejší „vlna“ se zlomila a musí znovu najít silnou společnou vizi.


SPD a menší protestní strany sbírají body na okraji

Hnutí SPD Tomia Okamury posílilo především v regionech, kde rezonují sociální a bezpečnostní témata – tedy v Ústeckém, Karlovarském a částečně Moravskoslezském kraji. I když se SPD většinou nepodílí na krajských vládách, její vzestup značí nespokojenost části voličů s mainstreamovou politikou.


Levice mimo hru

KSČM a ČSSD dál klesají. Komunisté se ve většině krajů vůbec nedostali do zastupitelstev, a sociální demokraté přežívají jen v několika krajích s minimálními zisky. Tradiční levice tak stále hledá cestu, jak znovu oslovit voliče, kteří mezitím přešli k ANO nebo protestním hnutím.


Nové tváře, nové hlasy

Zajímavým trendem krajských voleb 2024 je růst podpory lokálních uskupení a nezávislých kandidátů. V některých regionech překvapivě uspěly nové iniciativy – zejména tam, kde se lidé odvrátili od tradičních stran kvůli konkrétním kauzám nebo dlouhodobé nespokojenosti s vedením kraje.


Koalice nutné téměř všude

Většina krajů skončila bez jednoznačného vítěze s nadpoloviční většinou, a tak bude následovat období složitých vyjednávání. Vznikají různé koalice – od „tradičních“ SPOLU + STAN, přes technokratické dohody s ANO, až po pragmatické spojenectví napříč ideologiemi. V řadě případů bude hrát klíčovou roli právě třetí, menší hráč.


Co to znamená pro celostátní politiku?

Krajské volby jsou sice „druholigové“ ve srovnání s těmi parlamentními, ale jasně naznačují náladu voličů. ANO drží pevnou základnu, pravice si udržuje důstojné postavení, ale nedokáže výrazně expandovat. Progresivní síly hledají nový dech. A mimo hlavní proud se derou hlasy, které nelze ignorovat.

Rok 2024 ukázal, že česká politika není zabetonovaná – ale že změny přicházejí spíš plíživě než revolučně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*